Čeká nás období růstu a pak stabilizace

Čeká nás období růstů a pak stabilizace. Jak se mohl stát farářský synek za totality jedním z odborných ředitelů Vítkovických železáren? Prostě nesměl ctít být ředitelem. Musel chtít být dobrý, být nejlepší. Dnes nemá poradenská firma SILMA ’90, jejímž duchovním otcem je Andrej Kopčaj, o zakázky nouzi. Kopčajovy termíny jsou plné na celý rok a lidi se na jeho přednáškách chechtají, až se za břicha popadají.

spiralovy-management-ceka-nas-obdobi-rustu-a-stabilizace

A říkají: " No vždyť je to jasné, vlastně jsme to věděli, že to tak je, jen jsme to neuměli formulovat. "A Kopčaj potvrzuje, že jeho úkolem není někoho teoreticky proškolit v managementu, ale pomoci mu odhalit vlastní sílu a slabiny a naučit ho s obojím pracovat. " Jsme snad jediná poradenská firma v České republice, která umí nejen analyzovat potenciál úspěšnosti firmy, ale umíme také spočítat vývojový stav, v němž dojde ke spirálové expanzi. Myslím, že v tom máme s mou metodikou primát i v Evropě," tvrdí pyšně autor mnoha originálních knih o managementu. Ta poslední vyšla loni s názvem Spirálový management.

"Víte jek se stane, že výborný tenista hodně vydělává? Na počátku není potřeba moc peněz, ale touha být nejlepším tenistou. Nejprve je ve stavu nula, neumí tenis. Rozhodne se, že chce být nejlepším tenistou nejvýše na žebříčku ATP. Pak dělá kroky, aby se co nejvíce vzdálil stavu 0, trénuje a je čím dál lepším, až už se neubrání tomu, že má peníze. Kdyby před nimi zavřel okna i dveře, ty peníze se prostě přivalí, protože když bude prvním hráčem na žebříčku ATP, neexistuje mechanismus, jak by mohl zůstat chudý," vysvětluje Kopčaj jednu z filosofií své knihy plné originálních myšlenek.

Další z té plejády nám v současném rozháraném světě může být zdrojem neutuchajícího optimismu. Podle Kopčajovy teorie totiž stojíme na prahu cesty stabilizace lidstva. Autor s užitím několika vědních oborů rozčlenil lidské dějiny na opakující se období, vždy samozřejmě ve vyšší kvalitě, a ukazuje, že nyní se dostáváme do doby pozitivních změn a růstu, jež zakončí doba stability.Lidé dosáhnou opět větší míry svobody a většina z nich už nebude ochotna být pouhým prostředkem. Vyrůstá generace, v níž chtějí být všichni zdroji, ať už v politice, kde se voliči nesmíří s tím, že jejich úkolem je pouze pro někoho zvednout ruku, nebo v práci, kterou nebudou ochotni vykonávat jen proto, aby vydělali peníze, či v životě duchovním.

spiralovy-management-ceka-nas-obdobi-rustu-a-stabilizace2Mimochodem to bude doba příznivá ženám, které mají podle Kopčaje daleko více přirozených vlastností pro řízení lidí, kteří už nejsou jen poslušnými nástroji. Své objevné teorie Kopčaj přednáší po celé republice, nejspokojenější ale je když se setkání odehrávají v Rychvaldě kde žije. „ Vybudovali jsme tu kvůli tomu středisko, kde je vše co pro semináře potřebujeme,“ říká a hrdě předvádí hotelové pokoje, z nichž mnohé si nezadají se špičkovými apartmány v mnoha hvězdičkových hotelech. Vedle restaurace s vlídným personálem ovšem zvlášť zaujme místnost s krbem, v níž se dá příjemně studovat, ale i posedět a ve které se nachází tajný vchod do soukromého vinného sklípku se sofistikovaným systémem otvírání. Víno je vedle jeho práce další Kopčajovou láskou. Projevům chlapské ješitnosti se prostě neubrání, když vypráví, jak s kolegou ředitelem jakési firmy, jejíž zaměstnance školí, soutěží jako malí kluci, kdo donese láhev hezčího moku. A když vybírá značku k večeři, probírá se dlouhé minuty zásobami, vezme do ruky postupně deset, patnáct lahví snad aby se pomazlil, než se rozhodne. A pak potřebuje slyšet pochvalu od spolukonzumenta více, než od čtenáře svých knih.

"Chtěl jsem napsat nejlepší knihu o managementu, a ne pouze nejprodávanější, přestože první dvě zmizely dávno z pultů. Stálo mě to sedm let práce a studia," říká neskromně. Faktem je, že jeho dílko určitě není šikovným omíláním stokrát řečených pouček. V rukávu má další téma.

Chce se přes optiku managementu podívat na slavné historické osobnosti. Stejně jako v případě první publikace hodlá své teriér vystavit plné kritice odborníků z různých oborů, samozřejmě včetně historie. Ale až bude mít nastudováno, až bude schopen se na dnešní teorie velikánů třeba dějin podívat nejen obdivným, ale i kritickým zrakem. Podoně postupoval i u publikace Spirálový management. Jak ho teď spirála, co se sní sedm let trápil, každý den provází, nezbaví se ani při juchání. Ve spirále tance se jmenuje reprezentační Silma ples, který se v Rychvaldě odehraje v sobotu 12.ledna. "Nevěřte tomu, že se tu nebudou rozebírat žádné teorie managementu a že budeme jen tančit a povídat pouze o módě a počasí," směje se Kopčajova choť Mirka. Evidentně s tím ale nemá problém.